Genealogia rodziny Baryła
baryla.mrog.org

Strona główna  •  Baryłowie  •  Zającowie  •  Kalinowscy  •  Jędrzejaczykowie  •  Dudkowie  •  Zajadlakowie  •  Baryla  •  Pozostałe zestawienia genealogiczne  •  Kontakt

Baryłowie

Opisywana na niniejszej stronie rodzina Baryłów pochodzi ze wsi Strojec koło miasta Praszka, obecnie w województwie opolskim, pomiędzy Olesnem a Wieluniem. Najstarszym zaś znanym przodkiem, protoplastą rodu Baryłów, jest Wojciech Baryła urodzony około 1750 r. i jego żona Maria Słabik.

Jednakże przekazywane ustnie i przechowane w pamięci do współczesnych lat wiadomości o rodzinie Baryła nie sięgały tak daleko i były nieliczne. Część rodziny znała swoich przodków Baryłów z jakże nieodległej przeszłości jedynie dzięki drzewu genealogicznemu z 1976 r., jakie przygotował we Francji Pierre Baryla z pomocą jego polskiego kuzyna, a mojego dziadka Stanisława Kalinowskiego. Dzięki temu mogliśmy przypominać sobie Piotra BaryłęFranciszkę Lipczak, rodziców siedmiorga dzieci, którzy do 2009 r. byli dla nas najdalszymi znanymi przodkami i protoplastami rodu Baryłów. Mieszkali w miejscowości Strojec.

Ustny przekaz o przodkach od końca 2009 r. uzupełniam wciąż (połowa 2010 r.) o kolejne informacje z metryk parafii Praszka, z których poznaliśmy imiona i nazwiska przodków Piotra i Franciszki. Akt małżeństwa Piotra Baryły i Franciszki z Lipczaków Opowiadając regresywnie (przechodząc coraz dalej w przeszłość), Franciszka — córka Antoniego Lipczaka i Julianny Kukuł mieszkających z resztą dzieci w Wygiełdowie, a później w Strojcu — nie była bynajmniej jedyną żoną Piotra, jego pierwsza żona Katarzyna Olejnik zmarła bowiem niecały miesiąc przed ślubem Piotra i Franciszki w 1868 r. Niestety nie odnalazłem jeszcze aktu małżeństwa Piotra i Katarzyny, nie wiem też, czy mieli wspólne dzieci. Prawdopodobnie tak, bo szybki ponowny ożenek bywał dla rolników koniecznością przy braku możliwości opieki nad dziećmi?

Piotr Baryła urodził się w 1845 r. w Strojcu po trzech latach od ślubu jego rodziców, Łukasza i Katarzyny Krzemińskiej. Akt małżeństwa Piotra Baryły i Franciszki z Lipczaków W późniejszych latach Piotr miał co najmniej czterech braci i trzy siostry, z których do lat dorosłych być może przeżyło tylko trzech braci Feliks, Józef i Konstanty (odsyłam do drzewa). Co więcej, jestem w kontakcie z potomkiem jakiegoś Łukasza Baryły i Marii Kowalczyk, pamiętającego o wujku Kostku — być może było to przyrodnie rodzeństwo Piotra z drugiej żony Łukasza?

Nie znamy jeszcze rodzeństwa Łukasza (ojca Piotra), ale wiemy już, że urodził się on ok. 1819 r. w Strojcu. Początkowo był rolnikiem i włodarzem na własnej ziemi, ale wskutek (prawdopodobnie) represji po powstaniu styczniowym służył jako stróż na dworze (prawdopodobnie) Potockich. Łukasz był synem Walentego (zm. 1848) i Salomei Hanas (zm. 1854), wnukiem zaś odpowiednio Wojciecha Baryły i Marii Słabik oraz Bartłomieja Hanasa i Jadwigi Sas. Te nieco zaskakujące nazwiska i imiona odnotowane zostały w metrykach parafialnych Praszki, ale nie wiemy jeszcze gdzie urodzili się i mieszkali wymienieni przodkowie Łukasza. Co prawda może nadal był to Strojec, ale nieobecność innych Baryłów poza Łukaszem synem Walentego nakazuje zachować daleką ostrożność w ocenie, skąd pochodzi nasz ród Baryłów. Niewątpliwie „nowym” protoplastą stał się teraz Wojciech Baryła, a w naszej świadomości zaistniały „nowe” rody Hanasów (z częściowo odszukanym rodzeństwem Salomei) oraz Krzemińskich poprzez Katarzynę, matkę Piotra a około cztery lata młodszą żonę Łukasza Baryły, która była córką Kazimierza Krzemińskiego i Jadwigi Słabik. Dostrzec można zatem, iż rodzice Piotra mogli być daleko spokrewnieni przez ród Słabików.

Mało kto z członków familii zdaje sobie sprawę z tego, że pochodzi z Baryłów. Nazwisko Baryła w całej rodzinie jest dość nieliczne, noszą je obecnie tylko dwie osoby. To raczej nazwiska następnego pokolenia — Jędrzejaczyk, Zając, Kalinowski, Dudek, Zajadlak — są pamiętane, o ile w ogóle, bowiem jedne z tych linii wygasły, z innymi brak jest kontaktu, inne wreszcie rozrosły się gubiąc rodowe nazwisko. Dziś rodzina rozjechała się po Polscepo świecie.

Piotr Baryła i Franciszka z domu Lipczak mieli siedmioro dzieci: sześć córek i jednego syna. Według starszeństwa byli to: Józefa Zając (1869-1942), Ludwika Kalinowska (1871-1946), Joanna Jędrzejaczyk (1875-1909), Aleksandra Dudek (1877-1966), Teofila Zajadlak (1880-1959), Franciszek Baryła / François Baryla (1866-1942) oraz Maria Baryła (1891-1960). Maria była bezdzietną panną. Natomiast szeroko rozrosły się gałęzie Kalinowskich i Jędrzejaczyków.

Na dalszych stronach tej genealogii opisane są właśnie te linie rodziny Baryłów — Zającowie, Kalinowscy, Jędrzejaczykowie, Dudkowie, ZajadlakowieBaryla.


Dla potomków Piotra i Franciszki wywód przodków wygląda następująco (obrazek można przewijać poziomo suwakiem):
Rodowód Baryłów


Zobacz też wpisy poświęcone rodzinie na blogu.

Chcesz coś dodać, zapytać lub jesteśmy spokrewnieni? Napisz!